Informace o exponátu
Date
19. 6. 2021Země
ČSSRSkills
Československá ženijní zápalniceWebsite
hicp.czPodrobnosti o exponátu
Zápalnice československé výroby. Vyráběna pod názvem „ženijní zápalnice“ Výrobce této zápalnice byl závod Blanické strojírny n.p. Vlašim.
Účelem zápalnice je získat určitý časový interval od okamžiku jejího zážehu až do okamžiku iniciace pyrotechnického předmětu. Zápalnice tedy slouží k iniciaci různých pyrotechnických předmětů a výrobků – jedná se tedy o roznět zápalnicový.
Zápalnice, podobně jako bleskovice, se skládá z duše a obalu. Duše je z černého prachu ,,zápalnicového“ (ve které je obyčejně poznávací vodicí nit). Obal je z pevných vláken, která jsou impregnována nebo potažena vhodným povlakem pro dosažení odolnosti proti vlhku či vodě.
Podle druhu izolační vrstvy a podle prostředí, do kterého je zápalnice určena se vyrábělo několik různých druhů. Zápalnice Bickfordova s izolací PVC určená pro práce ve vodě barva (PVC hnědá či černá), zápalnice Bickfordova dvojitá černá pro práce ve vlhkých místech, zápalnice Bickfordova dvojitá bílá používaná na suchých místech, zápalnice dvojitá černá Fritscheova, která se vyráběla v zahraničí v omezeném množství. Duše – černý prach, je uložen do trubičkovité stočeného papírového proužku. Obal je z jutové příze, umělé střiže apod. Zápalnice s mipolamovou (PVC) izolací má dvě opředení, zápalnice dvojitá černá a dvojitá bílá má tři opředení a izolaci z asfaltu u ,,černé“ nebo z kaolinové směsi u bílé zápalnice. Zápalnice Fritscheova používá moučkového černého prachu, který se připravuje přímo ve výrobním závodě zápalnice. Tento druh se vyznačuje velmi pravidelným hořením. U nás se vyráběl jen typ zápalnice s izolací PVC. Oba konce zápalnice jsou zajištěny a chráněny hliníkovou dutinkou a jsou zaškrceny podobným způsobem jako je provedeno u rozbušek.
Zkoušení zápalnic – ČSN 66 8250
Zápalnice musí mít hladký povrch a kruhový průřez, průměr zápalnice 5,2 mm, délka svitku bez přerušení 10 m, váha prachové duše nejméně 4,5 g/1 m. Doba hoření 1 m zápalnice na vzduchu při 20 °C a obvyklého atmosférického tlaku je 125 (+ – 15 sec.) Při hoření zápalnice může dojít k nepravidelnostem hoření, které označujeme jako jiskření“, „průšleh“, „přeskok“.
Jiskření: objevování se jedné nebo několika jisker na povrchu zápalnice během prohořívání prachové duše.
Průšleh: vyšlehnutí plamene do strany, při kterém zároveň dochází k pro tržení izolačních vrstev obalu zápalnice.
Přeskok: rychlé prohoření delšího úseku duše zápalnice, spojené se zvukovým efektem.
Při místním zatížení zápalnice tlakem 10 kg nesmí dojít k přerušení hoření nebo k přeskokům, jimiž by se zkrátila doba hoření 1 m pod 100 vteřin. Plamen při výšlehu z konce zápalnice musí zažehnout 1 g černého prachu na vzdálenost 3 cm. Soudržnost zápalnice při hoření 1 m zápalnice se zavěsí a u spodního konce se zažehne. Nesmí dojít k odpadávání hořících úseků nebo k přerušení hoření. Zápalnice s PVC izolací se zkouší po temperaci při 45 °C a při -20 °C. Po uložení ve vodě po dobu 48 hodin musí vykazovat správnou funkci. Zápalnice se balí ve svitcích po 10 m a tyto jsou uloženy po 30 svitcích ve svazcích v dřevěné vojenské bedně (rozměry 45x30x24 cm) vyložené bitumenovým papírem. Zápalnice se nepočítají mezi výbušiny a proto pro ně neplatí zvláštní skladovací předpisy.
Zápalnice se vyrábějí na speciálních strojích, obdobných jako pro výrobu bleskovice.