Německý signalizační prostředek Ortungsleuchtzeichen
Německý signalizační prostředek Ortungsleuchtzeichen
Kulové pumy zvané „Ortungsleuchtzeichen“. Německý signalizační prostředek „Signalbobmbe“ používaný v době druhé světové války Luftwaffe na letištích určený pro signalizaci letadel v případě špatné viditelnosti. Ortungsleuchtzeichen byl určen pro navigaci na letištích, aby pomohl pilotům přistát s jejich letadly ve špatných povětrnostních podmínkách nebo v noci. V překladu doslova: ohňostroj pro letiště a provizorní maják.
Jde sice o výrobek používaný německým vojskem, ale jedná se o věc ohňostrojného charakteru a není vyloučeno, že se mohl použít právě i pro ohňostrojné účely.
Papírové – lepenkové těleso pokryté lakovaným papírem. Kalibr 125 mm svým vzhledem téměř identické jako jsou dnešní klasické ohňostrojné kulové pumy. Pro svůj tvar se jí také přezdívalo „ředkev“. Tyto kulové pumy se vkládaly do tzv. moždířů. Těleso ve tvaru trubky o délce 755 mm. Moždíř byl vyroben z tvrdé lepenky. Uvnitř ve spodní části byl zaslepen tvrdým dřevem a ocelovou deskou. Na spodní části moždíře je hrot, kterým se moždíř upevní do země. Díky pevnému materiálu a poměrně silné stěně moždíře se z něj dalo vystřelit až 50 krát.
Iniciace byla zajištěna pomocí důmyslného třecího mechanismu (třecí zapalovač, zpožďovač) nebo pomocí el. roznětu.
Po vystřelení puma vylétla do výšky cca 180 m. Pumy obsahovaly 15-18 velkých světlic, které hořely 6-8 sekund o velké intenzitě. Viditelnost za normálních podmínek byla asi 1,5 km. Hmotnost pumy dle typu efektu byla 500 – 950 g.
Pro noční signalizaci to byly pumy světlicové v barvách: bílá, červená, zelená a žlutá. Pro denní signalizaci se používal efekt kouře v barvě modrá a zelená. Pumy se lišily především v počtu obsažených světlic. Existovalo několik varinat provedení.
Varianty Signalbomben: jeden (Einzelstern) nebo dva (Doppelstern) velké hvězdy, červené, zelené nebo žluté barvy nebo „hvězdokupa“ (Sternbündel), barva bílá, červená, zelená nebo žlutá. S minimálním počtem patnácti malých hvězd. Počet hvězd obsažených uvnitř pumy je vyznačeno kartonovým kolečkem připevněným na horní části pumy: velký černý bod (jedna hvězda), dvě velké černé tečky (dvojitá hvězda), sedm až devět velkých černých teček (velká kytice hvězd).
Dalším typem byla puma Signalbombe mit blitz (flash powder) puma s obsahem zábleskové slože. V podstatě puma, která je v dnešní době známa pod názvem „Titanium Salute“. Tato puma měla kalibr 122mm a obsah zábleskové slože byl 950g. Z důvodu bezpečnosti byl způsob iniciace výlučně elektrický roznět.
Použité fotografie od (Lexpev, Feuerwerkforum)
Jednalo se v podstatě o kulovou pumu kalibr 125 mm.
Nejnovější komentáře