Informace o exponátu
Date
29. 8. 2021Země
ČSSRSkills
Zeveta BojkovicePodrobnosti o exponátu
Originální „Tulák“ z fenomenální, legendární Létavice z výroby Zevety Bojkovice
Papírová silnostěnná dutinka naplněna zábleskovou složí na bázi chloristan + kov.
Délka tělesa 80 mm.
Průměr 10 mm.
Obsah zábleskové slože 2g.
Tulák je ve spodní části utěsněn tmelem. Horní část je opatřena černou stopinou a vrstvou nápalu černého prachu. Uvnitř je zpočátku nalisována vrstva pyrotechnické slože na bázi černého prachu a dřevěného uhlí. Tulák se po zažehnutí stopiny reaktivním pohybem, vzniklým hořením černého prachu rozletuje spirálovitým letem. Po dohoření náplně černého prachu se zažehne záblesková slož, jejíž iniciací dochází k záblesku, spojeného se zvukovým efektem.
Jak již bylo řečeno Tulák byl v největší míře obsažen v Létavici a to konkrétně 37 ks.
Zajímavostí je kromě plnění Létavice se používal také např. pro náboje 26,5 mm. Konkrétně se jednalo o náboje typu PS pro vrhač RV-85. V tomto případě střela „Tulák“. Pomocí jiných střel se prorazilo okno či dveře a další střelou se k pachatelovi dostala do místnosti střela Tulák popř. s látkou CS apod., ale to už nepatří k tématu ani k našemu webu.
Jsou ovšem známi i případy tzv. ohňostrojných pozemních min. Byla to v podstatě válcová puma, která vystřelila velké množství Tuláků do vzduchu přímo z moždíře. Pravděpodobně se však jednalo pouze o nějaký prototyp. Podobný výrobek je nám znám z výroby DDR.
Ve své době byla exploze Tuláka při pořádání ohňostroje vnímána publikem jako extrémně hlučná. Nutno si uvědomit, že dříve bylo všeobecně větší ticho a byla dá se říci i větší tma. Vysvětlení je jednoduché, protože nebyl zdaleka takový hluk z průmyslu a dopravy a byla také všude menší produkce světla. Samozřejmě záleželo na okolním prostoru kde byl ohňostroj pořádán. Expoloze Tuláků také umocňovalo použité množství. Pochopitelně zcela jinak by bylo vnímáno množství 6 ks či v případě Létavice 37 ks a vše explodovalo během 1 – 2 sec.