Válcová puma „italská“ Zeveta Bojkovice

Válcová puma „italská“ Zeveta Bojkovice
Válcová puma „italská“ Zeveta Bojkovice
Válcová puma „italská“ Zeveta Bojkovice
Válcová puma „italská“ Zeveta Bojkovice
Válcová puma „italská“ Zeveta Bojkovice

Informace o exponátu

Date
12. 3. 2022
Země
ČSSR
Skills
Zeveta Bojkovice

Podrobnosti o exponátu

Válcové pumy (cylindrické) někdy také zvané jako „italské“ se v Zevetě vyráběly již od roku 1954. Tenkrát ještě v závodě pod názvem Vlárské strojírny n. p. Bojkovice.

Papírové těleso válcového tvaru kalibr 100 mm. Válcové pumy „italské“ na rozdíl od kulových pum obsahují zvětšený počet světlic. V případě světlic typu Petit 10 x 15 mm celkem 64 ks a a v případě jiného typu 40 ks. Záleželo na typu pumy.

Válcová puma byla naplněna světlicemi nebo jinou efektovou náplní (dýmová tělíska, konfety, figurýny apod.) popřípadě jejich kombinace = světlice + Tulák , dýmová tělíska konfety nebo tuláci + dýmová tělíska apod.

Původní koncept výroby válcových pum „italských“ byl jiný než ten pozdější. Válcová puma byla totiž vyšší (delší asi dvojnásobně) a hlavní zpožďovač byl po vzoru výrobků italské produkce v horní části pumy.

Nelze s jistotou říct, co přesně inspirovalo inženýry Zevety při vývoji velkých profesionálních výrobků. Domníváme se však, že dle naprosto identických konstrukčních tvarů se jednalo o výrobky z Itálie. Patrně i z toho důvodu se válcovým pumám říkalo „pumy italské“. Doba to byla z politické pohledu velmi složitá a nějaký dovoz pyrotechniky ze zahraničí nepřipadal v úvahu.

Modení originální italské válcové pumy

Moderní originální italské válcové pumy

Později během 80´ let došlo pravděpodobně z bezpečnostních a také ekonomických důvodů ke krácení délky válcových pum. Původní válcové pumy Zevety (na fotografii níže) měly totiž výšku cca 23-25 cm včetně horní části zpožďovače.

Původní válcové "italské" pumy Zevety

Původní válcové „italské“ pumy Zevety

Po zkrácení délky byla výška válcových pum přibližně poloviční tedy cca 12 cm. Zpožďovač byl nově umístěn ve spodní části výmetu podobně jako je tomu u kulových pum.

Zeveta Bojkovice

Pozdější válcové „italské“ pumy

Válcová puma červená

Detail zpožďovače nově uvnitř pumy

Válcová puma byla na spodní části výmetu opatřena štítkem kde byl jasný popisek: POZOR VÝMET! – vložit výmetem až na dno moždíře. Tím se předešlo nechtěnému opačnému nabití do moždíře. U kulových pum toto nebylo potřeba, protože tam byl výmet díky kónickému tvaru zcela jasný.

Vnější povrch válcové pumy byl opatřen barevným lakem, který určoval druh efektu.

Druh světlice                           Barva laku

Zelená ……………………………….. zelená

červená ……………………………… červená

žlutá ………………………………….. žlutá

bílá ……………………………………. bílá

modrá ……………………………….. modrá

různobarevná ……….. polovina červená, polovina zelená

 

stříbrný chvost ……… na bílém povrchu černý trojúhelník

zlatý chvost ………….. na žlutém povrchu černý trojúhelník

třpytka ……. na žlutém povrchu tři černá kolečka