Pyros Praha – ohňostroje v Československu začátkem roku 1990

Pyros Praha – ohňostroje v Československu začátkem roku 1990

Pan Karel Pánek (Pyros Praha) poskytl kdysi rozhovor pro zahraniční společnost Panther Fireworks (Anglie, East Sussex)

Ohňostroje jsou v České republice běžně dostupné v obchodech a kupují se na sezónní oslavy. Nejvýznamnější období je od 25. prosince do 1. ledna, zvláště na „Silvestra“ – poslední den v roce – kdy se tradičně slaví ohňostrojem. Během komunistického režimu byla tato tradice potlačena a prodej malých obchodních ohňostrojů zakázán. Velké zahradní ohňostroje se používaly při různých socialistických oslavách a byly dodávány monopolním podnikem Zeveta Bojkovice, který je vyrábí dodnes.

Současná situace je však lepší. Nyní je možné pořídit malé ohňostroje po celý rok. Velmi levné čínské ohňostroje, bohužel často nízké kvality, jsou dostupné a také domácí produkty nesoucí obchodní značky Pyros Zeveta Bojkovice, Konštrukta Trenčín a ZVS Dubnica. Český průmysl se snaží vytvořit novou praxi používání ohňostrojů během celého roku, například při oslavě „čarodějnic“, která je po celé zemi považována za první pyrotechnický „svátek“ roku. Naše společnost by ráda podnítila lidi k tomu, aby používali ohňostroje během letních dovolených nebo při oslavě svých osobních výročí.

Česká státní zkušebna je národní testovací agenturou – testuje všechna pyrotechnická zařízení pro zábavu, včetně ohňostrojů. Předpisy a normy jsou obdobné jako předpisy Státní laboratoře BAM v Německu.

Pyros se specializuje na menší a středně velké ohňostroje, nikoli na velké předváděcí sestavy, a také na vnitřní pyrotechnické efekty – používané především na koncertech populárních hudebních kapel a dalších umělců. Naše centrála v Praze zaměstnává čtyřicet pracovníků a asi čtyři sta externích pracovníků ve výrobě pyrotechniky. Naše partnerské továrny zaměstnávají stovky specialistů pracujících s nejmodernější technologií.

Pyros nabízí řadu obchodních ohňostrojů, mezi nimiž jsou některé možná britským čtenářům neznámé. „Barevné plameny“ jsou tyče produkující barevný oheň a prodávají se v krabičkách po pěti kusech. Disco Blickers „Disco-Blikáče“ jsou podobné, ale vydávají intenzivní červené záblesky po dobu čtyřiceti až šedesáti sekund. „Firefally“ vytvářejí zlatý svítící déšť, který padá do vzdálenosti patnácti metrů.

Zábeskové petardy Pyros

„Geysers“, které vytvářejí tří- až čtyřapůlmetrový sloup jisker, jsou dostupné ve třech variantách – stříbrná fontána, stříbrná fontána + červené hvězdy a stříbrná fontána + zelené hvězdy.

„Římské svíce“ vystřelují deset živých barevných hvězd do výšky tří až třiceti metrů. Rakety zahrnují řadu „Tom“ v osmi variantách. Tyto plastové balené rakety vybuchují v přibližně padesáti metrech do hvězd v barvách červená, zelená, žlutá, kometová, blikající, stříbrná, zeleno-červená a stříbrně červená. Rakety „Lady“ jsou v různých efektech, mají papírové obaly a plastová víčka a ploutve. Jak u všech ohňostrojů Pyros, tyčky jsou pevné. Raketka „Fire Cat“ může dosáhnout výšky čtyřiceti až šedesáti metrů a zanechává za sebou ohnivou stopu. Na vrcholu svého letu se rozprskne do několika hvězdných shluků deseti hvězd. „Fire Cat“ je dostupná v osmi různých efektech.

Všechny naše ohňostroje jsou dodávány v krabicích, které poskytují pevnou základnu, do níž ohňostroj zapadne a stabilně stojí při použití.

Pyros Praha (společnost) byla založena v listopadu 1990, ale její kořeny sahají až do roku 1876. Původní továrna Pyros byla první továrnou na dynamit v Rakousko-Uherské říši (tehdy v Čechách, nyní v České republice – tehdy součást říše). Dynamitová výroba skončila v roce 1923 a výroba byla přesunuta do továrny Explosia Semtín, která dnes vyrábí plastické trhaviny Semtex.

Byl to pan Janeček, který zahájil výrobu pyrotechnických zařízení v naší továrně v Praze – spolu s ručními granáty. Výroba ručních granátů byla přemístěna do pobočky Zbrojovky Jablůnka ve Vsetíně během druhé světové války. Továrna v Praze se stala německou – Waffen Fabrik Breen byl tehdejším vlastníkem. Po válce – kolem roku 1950 – byla továrna znárodněna. Až do roku 1963 byla vlastněna společností BS Sellier, Bellot Vlašim, Konstruktou Praha, Konstruktou Trenčín a dalšími.

Pod Konstruktou Trenčín se do roku 1975 továrna specializovala na výzkumnou a experimentální práci v oblasti speciálních technologií. Kvůli změnám v zemi byla továrna oddělena od Konstruktou Trenčín a vznikl samostatný státní podnik nazvaný Pyros Praha.

Jádrem práce Pyros Praha byl výzkum a výroba pro armádu – produkty jako sapérské techniky v oblasti výbušnin a pyrotechniky. Po mnoho let náš podnik spolupracoval s filmovým studiem Barrandov v Praze a Československou televizí. Mnoho pyrotechnických efektů ve filmech a televizních seriálech bylo vytvořeno našimi specialisty. Možná znáte některé z nich: Gagman, Návštěvníci nebo Arabela. Pro lepší využití naší výrobní kapacity vyrábíme obecné pyrotechnické zařízení pro zábavu a samozřejmě i zahradní ohňostroje.

Pyros je na stejné úrovni jako ostatní velké továrny, Explosia Semtín, Policské strojírny Polička a Zbrojovka Jablůnka. Tyto továrny se také musely vypořádat s problémy při přechodu z armádních produktů na civilní. Ale Pyros si musí být jistý svým trhem; jeho ceny jsou rozumné – a kvalita, vysoký standard a spolehlivost jeho produktů jsou zaručeny.

(S lítostí oznamujeme, že od doby, kdy jsme obdrželi tento článek, Pyros Praha vstoupila do likvidace. Nicméně zaměstnanci společnosti jsou na pokraji založení nové firmy.) Psal se rok 1993

SHARE IT:

Leave a Reply